Ana Sayfa Felsefe Analitik Felsefe (Çözümleyici Felsefe) Nedir?

Analitik Felsefe (Çözümleyici Felsefe) Nedir?

11
0
Çözümleyici Felsefe Nedir?
Analitik Felsefe Nedir?

Analitik Felsefe (Çözümleyici Felsefe) Nedir, Ne Demektir?

Analitik felsefe nedir, ne demektir? Analitik felsefeyi kimler kurmuştur? Analitik felsefenin kurucuları kimlerden etkilenmiştir? vb. soruları cevaplandıracağız.

Analitik (Çözümleyici) felsefe, yirminci asır zamanında var olan ve geleneksel fikirleri kabul etmemesinden mütevellit oluşturulmuş bir okuldur. “Felsefe, bulunduğumuz yüzyılda ne ile uğraşıyor?” sorusunu sorarsanız, alınacak ilk yanıtlardan biri büyük olasılıkla, “analitik felsefe” olacaktır. Bir yüzyılı deviren varlığı dolayısıyla bazen analitik felsefe yerine “analitik gelenek” ifadesi kullanılır, bazıları bu kullanımın daha yerinde olduğunu savunmaktadır.

Analitik felsefe ilk çıktığı zamana göre bazı farklılıklar ve değişimler içeriyor olsa da şuan bulunduğumuz zamanda da devamlılığını göstermektedir. Özellikle İngiltere ve Amerika’da varlığıyla hüküm sürdüğünden söz edilebilir. Ayrıca muasır felsefede öne çıkan iki felsefeden biridir. Analitik felsefe, anadili İngilizce olan ve Kuzey İskandinav bölgelerinde bulunanlar tarafından çokça benimsenmiştir. Bunun yanı sıra muasır felsefe içerisinde diğer öne çıkan felsefe olan “kıta felsefesi” çoğunlukla esas dilleri İngilizce olmayan bölgelerde benimsenen bir görüştür

Bu Yazımızda Dikkatinizi Çekebilir: Ampirzm Nedir?

Analitik Felsefenin Yaklaşım Şekli

Analitik felsefe görüşünün ilk başlarda felsefi sorunlara çözüm şekli hakkında konuşmak gerekirse; bu felsefe büyük düzeneklere odaklanmaktansa daha ufak bir meseleyi ele alıp çıkarım yapmayı, çözüm getirmeyi hedefler. Yani daha çok dar kapsamlara dikkat eder ve yönelir. Analitik felsefe ilk ortaya çıktığı vakitlerde idealizme ve geleneksel felsefeye zıt bir duruş sergiliyordu. Biraz zaman geçtikten sonra ise fenomenolojiye zıt düşmüş oldu. Daha doğrusu kendini aniden zıt düşmüş buldu denilebilir ve bundan mütevellit varoluşçulukla pek uyum sağlayan bir görüş olmadığı, gayet karşıt olduğu söylenebilir. Ayrıca analitik felsefe, karşıt düşme konusunda birkaç felsefe ile yetinmemiş, kıta felsefesiyle de fikir terslikleri yaşamıştır.

Analitik Felsefeyi Kim Ortaya Çıkardı?

Analitik felsefeyi ortaya çıkaran isimler; Cambridge filozofu olan Bertrand Russell ve G.E Moore’dir. Tabii bu fikri doğal olarak tamamen sıfırdan üretmediler. Bu görüşü ortaya çıkarırken etkilendikleri ve örnek aldıkları kişiler vardı. Mesela Gottlob Frege, Ludwig Wittgenstein, Rudolf Carnap, Kurt Gödel, Karl Popper, Hans Reichenbach, Herbert Feigl… ve daha birçok isim bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz