Ana Sayfa Felsefe Aristotelesçilik (Aristoculuk) Nedir? Ne Demektir?

Aristotelesçilik (Aristoculuk) Nedir? Ne Demektir?

20
0
Aristotelesçilik Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
Aristotelesçilik Nedir

Aristotelesçilik (Aristoculuk) nedir, ne demektir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Aristoteles’in Felsefedeki önemi nedir? Aristoculuk ve Platonculuk arasındak benzerlikler nelerdir? Bu tür sorulara cevap vereceğiz.

Felsefe denilince, özellikle ortaçağ felsefesinden bahsedilirken konuşulacak en ehemmiyetli iki isim; Aristoteles ve Platon. Öncekinden farklı bir dünya fikri bulmaya çalışan Rönesans’ın, klasik devrin bu iki kuvvetli fikir insanına tutunması şaşırtıcı değildir.

Peki tam olarak nedir bu Aristotelesçilik bunu açıklayalım. Aristotelesçilik, Platonculuk ile baş başa bir intibada, aynı vakit diliminde ilerleyen felsefi bir eğilimdir. Zaten bahsettiğimiz gibi, Aristoteles ve Platon bulundukları tarihin en kuvvetli ve ilk felsefeyi ortaya çıkarabilecek potansiyelde olan isimleridir.

Aristoteles’in kurduğu felsefe, skolastik ismini almış bir felsefeye de dayanak noktası olmuştur. Skolastik felsefenin manası “okul felsefesi” olarak çevrilir. Rönesans’ın Aristoteles’e yani Aristoculuk felsefesine tutunduğunu söylemiştik lakin başlarda Rönesans felsefesi, Aristo’nun felsefesine olumsuz bir reaksiyon gösterme eğilimindeydi. Bunun sebebi ise Rönesans felsefesi ve Skolastik felsefenin bir savaşım içinde olmasıydı. Ancak Antik çağın fikirlerinin baştan aşağı yeniden yapılandırılması planlandığından, Aristoteles tamamen yok sayılmamıştır.

Aristotelesçilik’in Felsefedeki Önemi

Antik Çağ Yunan fikrine göre Aristoteles, muasır manasıyla ilk alimdir. Geçmişten yaşadığı güne kadar var olan bütün bilgileri bulmuş, bir araya getirmiş, bu bilgileri kendi bakış açısından değerlendirmiş, tamamlamaya çalışmıştır. Birbirine karışmış olan bilgileri özenle ayırmış ve işleri zorlaştıran bilgi karmaşıklığına da son vermiştir. Ayrıca çok sağlam bir kaynak olarak gösterilen ve Thales zamanından kendi zamanına kadarki geçen dönemin anlatısı olma konusunda muvaffakiyet gösteren bir yapıt ortaya çıkarmıştır. Bu yapıta Prote Filosofia (İlk Felsefe) ismini vermiştir.

Tabii işini sağlama almak isteyen ve geçmişten gününe kadar bulduğu bilgilerin güvenilirliğini test etmeyi amaçlayan Aristoteles bunun için bilimsel bir fikir edinme yolu bulmaya çalışmıştır ve buna, manası doğru düşünme aletleri olan “organon” ismini koymuştur. Aristoteles’in bulduğu bu doğru fikir edinme konusunda bulduğu kaidelere, daha sonra mantık ismi verilecektir.

Aristoteles ve Platon (Benzerlikler)

Sahibi Farabi olan Kitabül Cem isimli kitapta Platon ve Aristoteles’in herhangi bir ayrıldığı nokta olmadığı iddia edilir. Platon’un felsefeye yaptığı en önemli yardım ve katkı nedir? Sorusuna verilecek ilk yanıt “idealar kuramı” olacaktır şüphesiz. Aristoteles, Platon’un bu kavramını sonradan devam ettirecektir. Sadece ikisinin bu kavramlara verdiği isimler farklı olacaktır. Platon bunu “idea”, Aristo ise “form” olarak adlandırmıştır.

Bu Yazımızda Dikkatinizi Çekebilir: Anarşizm Nedir?

Mesela benzer oldukları başka bir noktadan bahsedelim. Platon varlık denildiğinde idealist bir tutum sergilerken, bilgi denilince rasyonalist bir hal sergilemektedir. Aristoteles de aynı buna benzer bir tutum sergilemiştir. Bilginin ve ilimin konsepti olarak duyuüstü konuları kabul etmiştir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz