Ana Sayfa Nedir Askere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Askere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

16
0
Askere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir
Askere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Askere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Vatanını seven her Türk evladı yaşı gelince askere gitmekle mükelleftir… Aslında ülkemizde daha küçüklükten erkek çocukları bir nevi askerliğe kendini hazırlıyor. O yüzden de aslında askere gitmeden önce yapılması gerekenler küçük yaşta ki erkek çocukları tarafından da çok iyi biliniyor. Özellikle askere giden daha önce ki tanıdıklardan da, çok fazla hikâye kişi dinliyor. Bu dinlenen hikâyelerin doğrultusunda da, daha gitmeden, atmosferi orda ki görmeden bilgiler elde ediyor. Dolayısıyla da askere gittiğinde de kişi, kolay kolay yabancılık çekmiyor.

Acemi Birliğine Götürülmesi Gerekenler

Askerliğe başlarken kişinin ilk gittiği yer, 3 ay eğitim gördüğü acemi birlik olduğunu söyleyebiliriz. Sevk belgesi aldığınız tarih örneğin, ayın 2’si ve askerliğiniz bu tarihte başlıyor. Teslim olunması gereken tarihse ayın 5’se, siz o tarihte 17.00’a kadar mutlaka birliğe teslim olmanız gerekiyor. Tabi ki birliğe teslim olmadan önce de şu önemli noktayı çok iyi bilmeniz gerekiyor: Askere gitmeden önce yapılması gerekenler… Askere gitmeden önce yapılması gerekenleri çok iyi araştırıp ona göre bir yol haritası hazırladıktan sonra kesinlikle gideceğiniz tarihi aksatmamanız da aynı zamanda önem teşkil ediyor. Size yetkililer tarafından belirtilen tarihi geçirdiğinizde başınıza maalesef çok büyük sorunlar alabilirsiniz.

Bir asker çantasına mutlaka; , içlik, iğne ve iplik, tıraş için malzemeleri almanız gerekiyor. Eşofman almanıza gerek yok çünkü acemi birliğinde satılıyor. Herkes aynı renk giyeceği için de mecburen almanız gerek. Askeri kantinlerde de aslında gereken tüm malzemeler satılıyor. O yüzden acemi birliğine giderken çokta abartmanıza gerek yok. Ayrıca valize kesinlikle; spor çoraplar, takım elbiseler, mayolar ve şortlar gibi eşyalarda almayınız. Çünkü sivil elbiseleriniz, depoya kaldırılıp yemin töreni sona erene kadar size verilmeyecek. Önem arz eden diğer konuysa, tabi ki acemi birliğine gitmeden önce askerin mutlaka traş olmasıdır. Tıraşınızı yapmadan acemi birliğine giderseniz eğer mecburen sizi orada tıraş ediyorlar. Aynı zamanda acemi birliğine giderken şu konulara da dikkat etmeniz gerekiyor:

-Banka Hesabı: Özellikle tüm birliklerde Ziraat Bankası ATM’leri olduğu için buradan hesap açtırarak, kartınızı da yanınıza bulundurmalısınız.

  • Saat: Çok şatafatlı bir saat almanıza gerek yok. Plastik kordondan yapılan ve su geçirmeyen alabilirsiniz.
  • Para: Mutlaka üzerinizde 300-500 TL bulundurunuz. Çalınma durumlarından dolayı çok fazla miktarda para yanınızda bulundurmayınız.

Aynı zamanda bot tabanlığının dışında da diğer ürünlerin hepsi askeri kantinlerde bulunuyor. Botlarınızın içerisine koyacağınız silikonlu tabanları mutlaka dışarıdan almanız gerekiyor. Dolabınızı ve botlarınızı kilitleyebileceğiniz asma kilit temin etmeniz gerekiyor. 3 bıçağı olan tıraş bıçakları, boyna asılan cüzdanlıkla birlikte birde kirli temiz çamaşır fileleri ve torbaları da almanız gerekiyor.

 Acemi Birliğine İlk Giriş

Ülkemizde çok fazla acemi birlik var onlarında her birinin kendine has kuralları mevcuttur… Her ne kadar asıl olan askeri kanunlarla mevzuatlar olsa da yine her birlik kendi içinde de çeşitli kurallar belirliyor. Hatta ülkemizin her yerinde aynı olan askeri mevzuatlarla, kanunların uygulanışlarında da farklılıklar olabiliyor. Küçük yaşlardan erkek çocuklarına devamlı büyükler askerlik anılarını anlatıyorlar. Bu yüzden de erkek çocukları daha gitmeden askere ana hatlarıyla da olsa bilgi sahibi bir nevi oluyorlar. Fakat yine de bir kişi, askere gitmeden önce yapılması gerekenler konusunu çok iyi araştırıp ona göre bir yol izlemesi zorlanmaması adına gerekiyor.

Birde zamandan zamana da kurallarda da çok değişiklikler yapılıyor. Sizden önce gidenlerden siz askere gitmeden önce yapılması gerekenler hakkında bilgi alıyorsunuz fakat askere gidiyorsunuz bir bakıyorsunuz ki kurallar da, mevzuatlarda anlatılanlara göre farklılıklar var. İşte bu tarz sorunlarla karşılaşmamak adına mutlaka askere gitmeden öncesinde çok iyi araştırmalar yapmanız gerekiyor. Eski dönemlerde askerlik şubeleri kişiyi kıtalara sevk ettiğinde, o kişinin hangi birliğe gideceğini kesinlikle bilmezlerdi. Fakat son gerçekleşen değişikliklerin beraberinde askerin sevk edileceği tim dahi çok iyi biliniyor.

Acemi birliğe girişte yanınızda kesinlikle; kesici, delici maddeler bulunmaması gerekiyor. Giriş esnasında çantanız detaylı şekilde aranıyor. Düzenli ilaç kullanıyorsanız onları da getirerek, nizamiyenin girişinde beyan etmeniz gerekiyor.

İlaçların kontrolleri sağlanınca da tarafınıza hemen teslim ediliyor. Nizamiyede verilecek kâğıtları doldurarak ve imzalayarak teslim etmeniz gerekiyor.

Sülüsün Alınması Ve Askerliğin Başlaması

Kişinin askerlik zamanı gelince, asker şubesi başkanlıkları tarafından muhtarlıklara bildirim gönderiliyor. Gönderilen bildirime göre, kişinin ne zaman askere gideceği de yoklama kâğıtlarında detaylıca belirtiliyor. Yoklama kâğıtlarını detaylı şekilde incelediğiniz takdirde, aynı tarihte doğanlarla birlikte ikamet ettikleri semtlerinde aynılığını görebilirsiniz.

Askere gitmeden önce yapılması gerekenler içerisinde de; askerlik şubesine gidilip sınıfın belirlenmesiyle muayene işlemleri mutlaka yapılması geliyor. Askerlik şubesi kişiyi hemen dispansere ya da hastaneye sevk ediyor. Hastaneye ya da dispansere sevk edilen kişinin, hemen muayene işlemleri yapılıyor. Muayene raporunu alarak, yeniden askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor. Askerlik şubesi sizi içeri tek tek alarak, kontrollerinizi yapıyor. Bu kontrollerin arkasından da sizin; tankçı, jandarma, piyade, komando, denizci ya da havacı gibi sınıfların hangisinde olacağınız belirleniyor.

Sağlık sorununuz varsa burada mutlaka belirtmeniz gerekiyor. Örneğin; çocukluk döneminde geçirmiş olduğunuz bir trafik kazası, düztabanlık, sakatlık, kekemelik, kalıcı hastalıklar vb. tüm bu tarz durumları burada ifade etmeniz gerekiyor. Çünkü sınıfınız bu duruma göre belirleniyor. Bu işlemlerin bitimiyle birlikte sülüs zamanı geliyor ve evrak size askerlik şubesi tarafından teslim ediliyor. Ayrıyeten şube tarafından da sizin birliğinize sevk edilmenizde kullanacağınız küçük miktarda da yol parası veriliyor. Sülüsü aldıktan sonra artık asker tam anlamıyla olmuş oluyorsunuz. Yukarıda ki saydığımız sülüs işlemleri, aslında eskiden şubeye şahsen başvuru yapılarak gerçekleştirilirdi ve eski dönemlere ait başvurular olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzdeyse askere gitmeden önce yapılması gerekenler, E-Devlet ile yapılıyor. E-Devlet üzerinden yaptığınız işlemlerde eğer sorun yaşarsanız o zaman askerlik şubesine mutlaka başvurmanız gerekiyor.

Askerde Cep Telefonu Kullanımı

Askerde günümüzde, askercell adlı telefon hattını kullanmak serbest hale geldi. Askercell hattı, Turkcell operatörü satıyor. Bu hat, gündüzleri mesai saatlerinde kapalı oluyor. Yani sabah 8 ile akşam 6 arası kesinlikle kullanılmıyor.

Ayrıca Askercell hattı data kullanımlarına da kapalı durumdadır. Facebook, İnstagram gibi sosyal medya platformlarına giriş engellidir. Bunun haricinde askerde kesinlikle başka hat kullanmak yasaktır. Marka bir cep telefonuyla Askercell dışında ki bir hattı kullandığınız tespit edildiğinde, ceza alıyorsunuz. Aldığınız cezada askerliğiniz bitse de yine sizin arkanızı bırakmıyor. Askerliğe başlarken, kamerası olmayan telefonlardan almanız gerekiyor.

Askerlik Öncesi Neler Yapmalıyız
Askerlik Öncesi Neler Yapılmalı

Kıta’da İlk Gün Yapılanlar

Askere gitmeden önce yapılması gerekenler tamamlandıktan sonra usta erler sizi Nizamiye Karakolun alıp bölüğünüze varana kadar götürüyorlar. 1. Gün; askerlik süresince giymeniz gereken kepiniz, botlarınız ve kamuflajlarınız size teslim ediliyor. Bun teslim aldığınız eşyaları giydikten sonra sivileşyalarınızı da valizle beraber eşya deposuna teslim ediyorsunuz. Sonrasında kalacağınız oda, yatacağınız yatak, lavabo, yemek salonu, kantin, askeri gazinolar, telefon kulübeleri ve içtima alanları gösteriliyor. İlk gün kendinizi beton duvarlar içerisinde sıkışmış gibi hissedeceksiniz. İlkle son günler, bir asker için oldukça zordur diyebiliriz. Devamlı kendinize tanıdık birilerini ararsınız. Acemi birliğinde askerliğinizi er unvanıyla yapıyorsanız, 3 ay sizden önce gelen üst tertip er unvanında ki kişilere dahi “komutanım” diyorsunuz.

Bu husus, aslın Türk askerinde ki üstüne gösterdiği saygıyı, kıdem sırasını ifade ediyor. Sizden 1 gün önce sülüs alan kişi dahi kıdemli sayılıyor. Çavuş talimgah taburundaysanız da, siz çavuş adayı sayılıyorsunuz. On başı unvanıyla da artık göreve başlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda o kıtada ki olan tüm erlerden de kıdemli sayılıyorsunuz. Belirli bir zaman geçince ortama alışmış oluyorsunuz. Yemin töreni olana kadar her gün yürüyüş ve spor eğitimleri alıyorsunuz. Çarşı izninizse yemin töreni bittikten sonra başlıyor. Genellikle çarşı izinleri, 1 ya da 2 gün oluyor. Çarşıya çıktığınız günler tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Askere Gitmeden Önce İş Durumunun Ve Tazminat İşlemlerinin Ayarlanması

Askere gitmeden önce yapılması gerekenler içinde birde iş durumlarıyla tazminatın ayarlanması gerekiyor. Askerlik sebebi ile işten çıkışlarda, kıdem tazminatları gizli tutuluyor. Askerlik nedeniyle işten çıkma işlemleri tamamladıktan sonra tahakkuk oluyorsa o zaman kıdem tazminatı alabiliyorsunuz. Fakat askerliğiniz bedelliyse, o zamanda ücretli izin almanız gerekiyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz