Ana Sayfa Felsefe Atomculuk (Bölünemezcilik) Nedir? Ne Demektir?

Atomculuk (Bölünemezcilik) Nedir? Ne Demektir?

19
0
Atomculuk (Bölünemezcilik) Nedir?
Atomculuk Nedir?

Atomculuk (Bölünemezcilik) kavramını açıklamadan önce kısaca, atom nedir ve kelimenin kökeni nereden gelmektedir? Bunları açıklamak ile başlayalım.

Atom Nedir?

Atom sözcüğü Yunancada “parçalanamaz” manasına gelen atomus sözcüğünden gelmiştir. Bu kelimeyi ilk olarak filozof Demokritos söylemiştir. Atomlar; çıplak gözün göremediği, sadece gerekli aletler eşliğinde görülebilecek ufak taneciklerdir.

Atomculuk (Bölünemezcilik) Nedir?

Atomculuk (Bölünemezcilik) okulu, Anaxagoras ve Empedokles’den sonra Leukippos ve talebesi Demokritos eliyle benzerlikler gösteren bir maddecilik yönünde var ettikleri ve ilerlettikleri atom fikriyle hatırlanan felsefe akımıdır.

Genel manada ise bölünemezcilik, maddelerin parçalanamaz tanelerden var olduğunu söyleyen bir doktrin, yani öğretidir. Bu öğretiye göre kozmos, bileşik maddelerden var olmuştur ve aynı şekilde bileşikler de ufalanamayacak kadar küçük olan atomlardan meydana gelmiştir. Bütün her şey atom ve boşluktan ibarettir. Atomculuk, bu öğretiyi daha sonralarda savunacak olan Epikuros ve Lukretius’un ardından kayda değer bir zaman dilimi geçince artık tesirini yitirecektir. Öğretinin tekrar dirilme süreci ise 17. asır içerisinde gerçekleşen bilimsel çalışma ve kuramlar ile gerçekleşmiştir.

Bu Yazıda Dikkatinizi Çekebilir: Ampirizm Nedir?

Atomu gözle görülmez ama fikir olarak zihinde yer verilebilir. Demokritos atomları sayı olarak sonu olmayan ufak tanecikler olarak düşünmüştür. Yaratılmamışlardır ve ayrıca yok edilemezler de. Parçalanamaz veya bölünemez manasındaki atomun yine de biçiminin olması filozof Demokritos’un kurgusunun güçsüzlüğüne bağlıdır. Biçimleri olan atomların yokluğunda, dışsal bileşimlerin varlığından söz edilmesi işten bile değildir.

Atomculuk Yöntemi

Atomculuk esasen bilimde ve felsefede kullanılan bir usuldür. Mesela kan tahlili yaptırdığınızda kanınızın bütünü incelenmez. Yalnızca bütün içerisinden alınan bir kısım teste sokulur. Bu örnekten tezahür eden şey ise bütünden alınan bir miktar kan, kanın tamamına nazaran atomik bir biçim arz eder. Buna benzer olarak yediğiniz armuttan aldığınız bir ısırık ya da önünüzdeki bir tabak yemekten aldığınız bir lokma ile yemeğin geri kalanının tadının nasıl olduğu hakkında doğru bir fikir edinmenizi sağlayacaktır. Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Netice olarak bir kısım, geri kalan kısmın da özelliklerini bize gösterir.

Atomculuğun Tarihsel Süreci

Bu kısımda da atomculuğun tarihsel sürecine değineceğiz. Bu felsefe tarihsel olarak üç kişi ile yad edilir. Eski Yunan’da Leukipos ve Demokritos, Roma’da da Epikuros. Bölünemezciliğin Gassendi ve Bacon’a ulaşması sayesinde doğa bilimlerinin var oluşu gerçekleşmiştir. Bunun ulaşımını sağlayan isimler ise Epikuros ve Lucretius’tur. Pedrus Gassendir bir Rönesans adamıdır. Aristocu skolastiğe nazaran, bölünemezciliğin getirisi olan mekanist anlayış tarafında olmuştur. Bu anlayış çerçevesinde doğamız, atom ve atomun devinimi ile gerçekleşmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz