Ana Sayfa Nedir Banka Kredilerinde Yaş Sınırlaması Kaçtır?

Banka Kredilerinde Yaş Sınırlaması Kaçtır?

38
0
Banka Kredilerinde Yaş Sınırlaması Var Mıdır?
Banka Kredilerinde Yaş Sınırlaması Kaçtır?

Banka kredilerinde yaş sınırlaması, hazır paraya ihtiyaç duyup kredi çekecekler için oldukça önemlidir… Özellikle insanların elinde hazır nakit yoksa ve çok fazla nakite de ihtiyaçları varsa imdatlarına hemen banka kredi ürünleri yetişiyor. Bankaların kredi ürünleriyse; taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisi olmak üzere 3 çeşittir… Bu kredi ürünlerinden yararlanmaksa, bankaların belirlediği mevzuatlarında ki şartlara göre oluyor.

Bankalar genel olarak, kendilerince belirlemiş oldukları mevzuatların şartlarında; ticari kredi ve tüketici kredileri ürünlerin de çeşitli farklılıklar oluyor. Bankaların hemen hemen hepsi banka kredi ürünlerinden yararlanmak isteyenler için öncelikle kimlik numaralarının açık şekilde gösterildiği nüfus cüzdanını istiyorlar. T.C kimlik numarası üzerinden de, kişiler hakkında detaylı bilgilere ulaşılabiliyor. Genel olarak banka kredi ürünleri için ilk şartsa, yaş sınırı olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi Çekebilmek İçin Hangi Şartlara Sahip Olunmalıdır?

Banka kredi ürünleri hususundan yararlanabilmek adına ilk şart, 18 yaşının doldurulmasıdır. Yani banka kredilerinde yaş sınırlaması kuralına uyulmasıdır. Fakat reşit kişilerin hepsi istediği gibi kredi alamıyor. Belirli ve başlı kurallar ile işlemler tamamlanmalıdır. Banka kredilerinden yararlanabilmek için yaş dışında şu kurallara da aynı zamanda uymak gerekiyor:

  • Kişinin düzenli bir gelir seviyesi olması gerekiyor.
  • Kredi notunun özellikle çekilecek krediye göre yeterli olması gerekiyor.
  • Bankacılık işlemlerinin dahilinde de; ödemeyle ve ödemelerin aksatılması gibi hususlarda herhangi bir problemlerin gerçekleşmemiş olması gerekiyor.

Banka Kredilerinde Yaş Sınırı Baz Alınarak Vade Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Banka kredi ürünleri ödeme konularında, bankaların kendilerini güvene almaları açısından yaş sınırlamaları yapılıyor. Genel olarak bankaların birçoğunda ki üst yaş sınırıysa 80’dir… Tabi ki bu husus bankaların kendilerinin belirlediği seçeneklere göre de değişiklikler gösterebiliyor.

Banka kredilerinde yaş sınırlaması konusuysa vadeye göre hesaplanıyor. Özellikle bu hesaplama üst sınır üzeri baz alınarak yapılıyor. Örneğin; Krediden yararlanacağınız banka, 70 yaş üst sınırı kuralı belirlediyse sizin de yaşınız diyelim 68 o zaman maalesef 3 yıl vade kredi alamıyorsunuz.  Sadece 70 yaşını doldurduğunuz zaman kadar kredi vadesi belirlemeniz gerekiyor.

Kredi Kullanma Alt Ve Üst Yaş Sınırı Nedir?

Banka kredi ürünleri hususundan yararlanmanın ilk şartı şudur: Banka kredilerinde yaş sınırlaması kuralına uyulmasıdır. Bankalar ilk tüketicilerden 18 yaşını dondurmalarını istiyor. 18 yaşı dolduran tüm tüketiciler, bankalara kredi için başvuru yapabilirler. 18 yaş altında ki kişilere kredi kartı veren bankalarsa, velinin kredi notunu göz önünde tutuyor. Fakat 18 yaşını doldurup kredi için başvuran herkesin birde düzenli bir gelire sahip olması gerekiyor. Bu düzenli gelirinde, bankalara gelir belgesi olarak bankalara ibraz edilmesi gerekiyor. Bankalarda kredi talebinde bulunan kişinin detaylı gelir durumunu inceleyip ona göre belirli limitlerden yararlanması sağlanmış oluyor.

Gelir durumu şartı ile böylelikle bankalarda geri ödeme hususunu garantiye almış oluyorlar. Kredi alabilmek için üst yaş koşulu her bankaya göre farklılık gösteriyor. Bazı bankalara göre yaş sınır ortalaması 65 iken bazılarındaysa 80 olarak belirlenmiştir.

Banka kredi ürünleri konusundan faydalanabilmek adına, gerekli yaş sınırlaması ile ilgili şartları sağlayan tüketicilerden istenecek gelir belgesi yanında birde kredi notuna da bakılıyor. Geçmişinde özellikle bankalarla sorun yaşayan kişiler yani ödemeleri aksatan, eksik yatıranların kredi notları da banka tarafından otomatik olarak aşağıya çekiliyor. Bu yüzden banka kredilerinden yararlanmak isteyenler,  öncelikle kredi notlarını üstte çekmeleri gerekiyor. Bu da tabi ki, ödemelerin zamanında yapılmasıyla oluyor. Zaten kişi kredi notunu yükseltirse, banka da krediyi otomatik veriyor.

Banka Kredilerinde Yaş Sınırlaması Nedir?
Banka Kredilerinde Yaş Sınırlaması

Öğrenciler Banka Kredi Ürünlerinden Nasıl Yaralanıyor?

Tabi ki yukarıda belirttiğimiz banka kredilerinde yaş sınırlaması hususu öğrenciler içinde geçerlidir.

Öğrenciler de, mutlaka 18 yaşını doldurmaları gerekiyor. 18 yaşını dolduran öğrencilere bankalar kredi kartı ancak veriyor. Fakat öğrencilerin gelir belgesi olmadığından doğal olarak kredi kartlarında ki limitte düşüktür… Öğrencilere verilen kredi kartlarında ki limit çoğunlukla, 500 TL oluyor. Ancak Pay kart alırsanız öyle 1300 TL’ye kadar da çıkabiliyor. Bazen bankalar gerekli görülse yaşa bakmadan da velilerden kefillik isteyebiliyor. Bu konu tamamıyla bankanın inisiyatifinde olduğunu söyleyebiliriz.

Aynı zamanda veliler, kendi kredi kartları limitleriyle bağlantılı olan ek kartlarda öğrenciler için çıkarabiliyor. Yine velilerin hesaplarıyla doğru orantılı olarak da, vadeli hesapta açabiliyorlar.  Fakat bu kişiler, kredi kesinlikle alamıyor. Hatta düzenli gelire sahip olan kişiler, bazen kredi alma hususunda çok fazla zorlanabiliyorlar. Öncelikle banka kredi ürünleri konusundan bir kişinin yararlanabilmesi için mutlaka 6 aylık sigortasının olması gerekiyor. Eğer acil nakite ihtiyaç duyuyorsanız ve 18 yaşını da doldurmadıysanız, o zaman kredi kartından taksitli veya nakit avans da çekmeniz mümkündür…

Banka Kredi Ürünlerinde, Üst Yaş Sınırında Kefil Oluyor Mu?

Bankalar kredi ürünleri verirken öncelikle; banka kredilerinde yaş sınırlaması kuralını uyguluyorlar. Özellikle de üst yaş sınırını çok önemsiyorlar. Bankaların üst yaş sınırına özellikle dikkat etmesinde ki amaç, ödemelerin garantisidir diyebiliriz. Yüksek miktarla birlikte uzun vade süreleri de, yaşın yükselmesine bağlı olarak garanti olarak azalıyor. Bu nedenle yaş sınırını çok önemseyen bankalar, kefil seçeneklerini kişiye sunuyor. Olumsuz durumlarda, ödemelerin tahsil olacağı gayrimenkulü kefil göstermek mümkündür… Eğer ödemeyi yapacak kişi, kefil oluyorsa da yaş sınırı kuralı ortadan kaldırılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz