Ana Sayfa Nedir Beril Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Beril Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

21
0
Beril Taşı Faydaları Nelerdir?
Beril Taşı Nedir?

Değerli taşlar ailesi içinde belki de en fazla adından söz ettiren taşlardan birisi olan Beril taşı; göz alıcı renkleri ile dikkat çektiği gibi şifa verdiğine inanılan özellikleri ile de geçmişten günümüze dek insanların ilgi gösterdiği bir değerli taş olma özelliğini taşır.

Beril Taşı Nedir?

Beril taşı, kendi ismini de almış olduğu Beril grubu ailesinden olup alüminyum ve berilyum minerallerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Çok çeşitli renkleri olmakla birlikte, bu sınıfa ait olan her taş kendi rengine göre bir isim alır. Yeryüzünde Beril taşına sıklıkla rastlanmasına rağmen en fazla görüldüğü yerler genellikle Ekvator bölgesine yakın olan; Güney Afrika, Brezilya, Güney Batı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleridir. Ülkemizde de az miktarda olsa, Manisa-Gördes ve Kütahya-Simav civarlarında Beril taşına rastlanmaktadır.

Beril Taşı Çeşitleri

Beril taşının da dahil olduğu Beril grubu ailesinde pek çok çeşit taş bulunur ve her taş sahip olduğu renge göre adlandırılır. Nadir bulunan ve her biri birbirinden değerli olan bu taşlar takı ve mücevher sektörünün de rağbet gören taşlarındandır. Zümrüt ve Akuamarin, en sık tercih edilenlerdir.

Bu Yazımızda Dikkatinizi Çekebilir: Kan Taşı Nedir?

Şüphesiz ki en fazla tanınan Beril taşı çeşidi, parlak yeşil rengi ile göz kamaştıran Zümrüt taşıdır. Mücevher yapımında kullanılan Zümrüt taşı, bu taş grubunun en değerli üyesidir. Bir diğer çeşidi ise deniz mavisi olarak bilinen ve açık saydam mavi rengi taşıyan, Akuamarindir.

Zümrüt ve Akuamarin en fazla bilinen Beril taşları olmasıyla beraber, altın sarısı renginde olan Helioder ve açık pembe renkteki beril taşı ise, Morganit olarak adlandırılır.

Beril Taşı İle İlgili İnanışlar

Değerli taşların pek çoğunda olduğu gibi Beril taşı ile ilgili de inanışlar mevcuttur. Mitolojide, bu taşın insan bedenindeki negatif enerjiyi olumlamaya çevirerek, taşı üzerinde taşıyan kişiye şans getirdiğine inanılır.

Beden sağlığı üzerinde etki yaptığına inanılan görüşler ise şu şekildedir; Karaciğer rahatsızlıklarını yavaşlatıp gerilettiği, Sindirim sistemini düzenlediği, Nefes darlığı yaşayan kişilerin solunum sisteminin normale döndüğü ve vücuttaki toksin maddelerin kolaylıkla atılmasını sağladığı gibidir.

Aynı zamanda Beril taşının, ruhen insanlara sakinlik ve huzur vererek iç huzuru yakalamasını sağladığına inanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz