Ana Sayfa Nedir Dolarizasyon Nedir? Çeşitleri Ve Etkileri Nelerdir?

Dolarizasyon Nedir? Çeşitleri Ve Etkileri Nelerdir?

15
0
Dolarizasyon Çeşitleri Nelerdir

Son zamanlarda karşımıza çıkmakta olan dolarizasyon birçok insan tarafından merak konusu haline geldi. Peki birçok insan tarafından merak edilen bu dolarizasyon nedir? Dolarizasyon çeşitleri ve etkileri nelerdir? Bu konular hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Dolarizasyon nedir? Dolarizasyon Çeşitleri Nelerdir?

Dolarizasyon, yerli paranın yabancı para ile ikame edilmesinden dolayı para ikamesi olarak da bilinir. Dolarizasyon, ülkede yaşayan insanların ya da bazı firmaların başka bir para birimini kullanmasıdır. Bu yabancı paranın kullanılma amacı ilk başlarda değer saklamaktadır. Yerli paranın değer kaybedeceğini şuan il bu durumdan korkan bazı bireyler dolarizasyon yoluna başvurur. Eğer ülke ekonomisi kötüyse ve herhangi bir düzelme de gösteremiyorsa dolarize olma hızı giderek artar. İnsanlar zamanla günlük alışverişlerini dövizle yapmaya başlarlar. Tabi bu durumu sadece dolar için düşünmemeliyiz. Ulusal para birimi dışında bütün para birimleri dolarizasyon olarak kabul edilir.  Dolarizasyon, ülke ekonomisini kötü yönde etkiler. İleri zamaarda ise ülkenin ekonomisinin dış ülkelere bağımlı olmasına neden olabilir. Peki dolarizasyon çeşitleri nelerdir?

  • Tam (resmi) dolarizasyon: İnsanların kendi ulusal para birimlerini tamamen terkedip farklı bir lara birimine geçmelerine denir.
  • Kısmı ( gayrıresmi) dolarizasyon: Enflasyon yükseldiğinden dolayı ulusal para biriminin değeri düşer. İnsanlar ise enflasyona engel olmak için daha sağlam ve daha güvenilir olan başka para birimlerini tercih ederler.
  • Yarı-Resmi dolarizasyon: Ulusal para biriminin dışında başka bir yabanci para biriminin de o ülke tarafından kabul edilmiş olmasıdır.
  • Finansal dolarizasyon: Ülkede bulunan finansal sisteme duyulan güvenin azalması sonucu insanların borçlarını yabancı para cinsinden tutmaya başlamalarıdır.
Dolarizasyon Nedir? Çeşitleri Nelerdir
Dolarizasyon Nedir?

Dolarizasyon Etkileri Nelerdir?

Dolarizasyon etkisi, hem olumlu hem de olumsuz şekilde gerçekleşmektedir. Olumlu etkiler; ulusal para riskini azaltması, enflasyonu düşürüp maliyeti azaltması, ulusal paranın değer kaybını engellemesi ve işlem maliyetini azaltması gibi bazı etkilerdir. Olumsuz etkileri ise parasal bağımsızlığı ortaya çıkarır, bankacılığı kötü etkiler, bankalarda faiz ve para arzı kontrolünü yok eder ve senyoraj gelirini yok eder. Bu yüzden dolarizasyondan uzak kalmak bazı insanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz