Ana Sayfa Sağlık Hacamat Nedir? Faydaları veya Zararları Nelerdir?

Hacamat Nedir? Faydaları veya Zararları Nelerdir?

4
0
Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Hacamat Nedir?

Hacamat, sanıldığının aksine yüzyıllar boyunca var olan bir tedavi yöntemidir. Geçmişte ve günümüzde alternatif tıp adı altında bu tedavi yöntemi uygulanabilir. Uygulanması ise hacamat tedavisine özel kupalar yardımıyla yapılmaktadır. Bu özel kupalar, vücuttan atılamayan ve kanda birikmiş zararlı toksinleri temizlemektedir. Dolayısıyla hacamat yararlı bir tedavi yöntemdir. Hazırlık aşaması ve uygulanması gayet kolay olan hacamat tedavisi her yaştan kişiye uygulanabilir. Hacamat tedavisi, özellikle sırt ve boyun bölgesi başta olmak üzere vücudun hemen hemen her yerine yapılabilir. Bu yöntem kişinin kanında birikmiş zararlı toksinlerin miktarına bağlı olarak uzun ya da kısa sürebilir.

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Hacamatın faydaları saymakla bitmez desek yanlış olmaz. Sonuç olarak yüzyıllardır alternatif tıp içerisinde olan bu tedavi yönteminin, yararı olmasa yapılmasına izin verilmezdi. Dolayısıyla, hacamatın gösterdiği fayda 7’den 70’e neredeyse aynıdır. Hacamatın bilinen faydaları ise aşağıdaki gibidir:

 • Hacamat, vücuttan dışarı atılamayan toksinleri, hormonlu gıdaları ve ağır metalleri vücuttan temizler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu dinç tutar.
 • Ödem atmaya birebirdir. Dolayısıyla, ödem rahatsızlığı bulunan kişilere hacamat tedavisi önerilmektedir.
 • Hacamat, kan üretimini arttırır ve beyin fonksiyonlarını hızlandırır.
 • Unutkanlığı ve dikkat eksikliğini giderici bir etkisi vardır. Bunun yanı sıra görme kabiliyetini de arttırmaktadır.
 • Kalp, karaciğer ve psikolojik hastalıkların tedavisinde destekleyici bir rol oynamaktadır.
 • Hacamat, damarları temizlediğinden kolesterolü düşürücü bir etkisi vardır.

Hacamatın Zararları Var Mıdır?

Hacamatın hiçbir zararı yoktur. Hacamatın tek zararlı olabileceği durum; tedavinin bilinçsiz ve hijyenik olmayan bir ortamda yapılmasıdır. Böyle bir ortamda kişi kolayca mikrop kapabilir. Dolayısıyla, kişi nerede hacamat yaptıracağını iyi belirlemelidir. Hacamat yaptırmak isteyen bir kişi, kesinlikle işinde profesyonel ve bu işte köklü olan birisini seçmelidir.

Hacamat Nasıl Yapılmaktadır?

Hacamat tedavisi, düşünülenin aksine çok kolay yapılan bir yöntemdir. Başlangıçta hacamat yapılacak bölgedeki deriye, küçük bir neşter yardımıyla çizikler atılmaktadır. Bundan sonra ise hacamat kupası dediğimiz, kirli kanı temizleyen ürün çizik atılan yerlere yerleştirilmektedir. Sonrasında ise, hacamat kupası vakumlanmakta ve kirli kan kupaya dolmaktadır. Bunun sonucunda vücut içerisindeki bütün zararlı toksinler temizlenmektedir. Hacamat yöntemi, çeşitli kliniklerde uygulanacağı gibi ev ortamında da uygulanabilir. Lakin, bu tedaviyi uygulayacak kişinin profesyonel olmasına özen gösterilmesi lazımdır.

Hacamatı Kimler Yaptıramaz?

Hacamat yukarıda da belirttiğimiz gibi 7’den 70’e herkese uygulanabilir. Lakin, bunun aksi olduğu durumlarda da söz konusudur. Zira, çeşitli hastalıklara sahip olan kişiler bu tedaviyi yaptıramayabilir. Çünkü, bu tedavinin yapılması onlara yarardan çok zarar verecektir. Hacamat tedavisini yaptıramayacak kişiler ise aşağıdaki hastalıklara sahip olan kişilerdir:

 • Özellikle kalp pili olanlar bu tedaviyi yaptırmamalıdır.
 • Panik atak sorunu yaşayan kişiler hacamatı yaptırmamalıdır.
 • Kan’a karşı alerjisi olanlar ve aşırı heyecanlı olanlar bu tedaviyi yaptırmamalıdır.
 • Kemoterapi görenler bu tedaviyi yaptırmamalıdır.
 • Organ nakli bekleyenler ve hamileler bu tedaviyi yaptırmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz