Ana Sayfa Nedir İstanbul Sözleşmesi Nedir?

İstanbul Sözleşmesi Nedir?

17
0
İstanbul Sözleşmesi Maddeleri Nelerdir
İstanbul Sözleşmesi Nedir

Son günlerde gündemde oldukça sık karşımıza çıkan İstanbul Sözleşmesi, Kadınlara İlişkin Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi olarak da bilinen uluslararası nitelikte bir sözleşmedir. Hem kadına şiddet hem aile içerisinde yaşanan şiddet hem de bu gibi durumlar karşısında verilen mücadele için ihtiyaç duyulan en önemli standartlar ve devletler açısından bu gibi konulardaki yükümlülüklerin belirlenmesini sağlayan bu sözleşme, Avrupa Konseyi’nin desteğini alan ve adı geçen devletleri hukuki anlamda bağlayan bir tür yasa olarak da değerlendirilebilmektedir.

İstanbul Sözleşmesinin İçeriği Nedir? Maddeleri Nelerdir?

İstanbul Sözleşmesinin içeriği başta kadınlar olmak üzere ülkemizde de pek çok kesimin merak ettiği konulardan biridir. Bu sözleşme taraf devletlere toplumsal cinsiyet eşitliğini göz önünde bulundurarak kapsamlı şekilde politikalar üreterek uygulamaya sokması, bunu yerine getirebilmek adına gerekli ekonomik kaynakları tesis etmesi, kadına karşı sergilenen her türlü şiddetin boyutuna ilişkin verilerin elde edilerek kamuoyuna bildirilmesi, şiddetin önüne geçebilmek adına toplumsal zihniyetin değiştirilmesi için çalışmalar yürütülmesi gibi konularda sorumluluklar yüklemektedir. Sözleşmede her ne kadar ağırlık kadınlar yönelik şiddet konusuna verilse de çocuklara yönelik şiddet, çocuk istismarı gibi konularda da önlemlere ve caydırıcı yasalara yer verilmektedir. Yaklaşık olarak 12 bölümden ve 80 maddeden meydana gelen İstanbul Sözleşmesi’nde pek çok farklı yasal tedbirlere de yer verilmektedir.

İstanbul Sözleşmesi Maddeleri
İstanbul Sözleşmesi Nedir

İstanbul Sözleşmesi’nin maddeleri zorla evlendirmeden ısrarlı takibe, cinsel istismardan fiziksel şiddete kadar şiddetin hemen her türünü içermektedir. Ev içerisinde ailenin, aynı ya da farklı evlerde yaşayan eşlerin, fiziksel, psikolojik, ekonomik ya da duygusal yönden şiddet ve istismarını engellemeye yönelik olarak pek çok madde içeren İstanbul Sözleşmesi, namus kavramına atıfta bulunarak tarafların töre, adet, gelenek, görenek ve bu gibi kavramlarla herhangi bir şiddet gösterisinde bulunamayacağını da açık bir dille ifade etmektedir.

11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzalanmaya başlanan ve 3 yıl sonrasında yürürlüğe sokulan bu sözleşme, ilk kez 2012 yılında Türkiye tarafından kabul edilip imzalanmıştır. İçerisinde bulunduğumuz Temmuz ayında ise 45 ülke ile beraber Avrupa Birliği’nin de imzalamış olduğu bu sözleşme, söz konusu ülkelerin 34’ünün onayından geçmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz