Ana Sayfa Nedir Kişisel Beyan Formu Nedir? Ne İşe Yarar? 

Kişisel Beyan Formu Nedir? Ne İşe Yarar? 

34
0

Son dönemlerde gündemi bir hayli meşgul eden konulardan Kişisel Beyan Formu, Halkbank’ın müşterilerinden doldurmasını talep ettiği bir form türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’nin en önemli kamu bankalarından biri olan Halkbank, sektörde bir ilk olarak müşterilerinden en yakın banka şubesine giderek Kişisel Beyan Formu​ doldurmasını talep etmiştir. Formun doldurulması halinde Maliye Bakanlığı tarafından işlem başlatılacağı ifade edildiğinden birçok banka müşterisi Kişisel Beyan Formunun ne olduğu hakkında araştırmalarda bulunmaktadır.

Kişisel Beyan Formu uluslararası sözleşmeler gereğince bankalar ile müşterilerinin en güncel bilgiler ile çalışması gerektiğinden doldurulması gereken bir formdur. Bu sözleşmeler doğrultusunda her banka gibi Halkbank`ta müşterilerinin bilgilerini güncellemeleri için bu formu doldurmasını talep etmiştir. Daha sonrasında diğer özel bankalar da müşterilerinden böyle bir talepte bulunmuştur.  

Kişisel Beyan Formu Nasıl Yapılır
Kişisel Beyan Formu Nedir

Kişisel Beyan Formu Ne İşe Yarar

Kişisel Beyan Formunun ne işe yaradığı, bu formu kimlerin, nasıl doldurması gerektiği hemen hemen her banka müşterisinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Kişisel Beyan Formunun işlevi bankaların müşterilerine ait güncel bilgileri edinmesini sağlamaktır. Bu form sayesinde banka ve finans kuruluşları uluslararası yasaların gereklilikleri saplanırken, aynı zamanda banka ile müşterilerinin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini ve daha sağlıklı ilişkiler yürütülmesini sağlamaktadır. Kişisel Beyan Formu sayesinde her müşterinin en son kullandığı iletişim bilgilerine erişim sağlanmakta ve herhangi bir soruna mahal vermeden iletişim kurulmaktadır.

Kişisel Beyan Formu Nasıl Doldurulur?

Kişisel Beyan Formunu doldurmak için kişinin çalıştığı bankanın herhangi bir şubesine müracaat etmesi gerekmektedir. Genellikle banka tarafından mesaj ile bilgilendirilen müşterilerin doldurması gereken bu form, sanılanın aksine herhangi bir sorun teşkil etmemekte, yalnızca iletişim bilgileri, adres, çalışma ve sigorta durumu gibi bazı bilgilerin güncellemesi sağlanmaktadır. Bir nevi zorunlu bir form olarak da değerlendirebilmenin mümkün olduğu Kişisel Beyan Formu, uluslararası yasaların bu alanda gerekliliklerini yerine getirebilmeyi, hem bankanın hem de müşterisinin çıkarlarını korumayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla kendisine bankası tarafından böyle bir bildirimde bulunulan müşterilerin mutlaka kısa sürede banka şubesine giderek formu eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz