Ana Sayfa Nedir Milli Emlak Uzmanı Nasıl Olunur?

Milli Emlak Uzmanı Nasıl Olunur?

63
1
Milli Emlak Uzmanlığı
Milli Emlak Uzmanı

Son zamanlarda milli emlak uzmanı nasıl olunur sorusunun cevabı çok fazla merak edilmeye başlamıştır. Özellikle 11 Şubat 2020’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Resmi Gazete ’de yayınlanmıştır. Yayınlanan yönetmelikle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda çalışacak personelin; milli emlak uzmanlığında işe alım aşamaları ve detaylarına da tam anlamıyla yer verilmiştir.
Milli Emlak Genel Müdürlüğü kadrolarında yer alacak kişiler öncelikle; Milli emlak uzmanlığıyla yardımcılığı için yapılan sınava girmeleri gerekiyor. Sınavda başarılı olan kişiler, Milli emlak uzmanlığı kadrolarına atanma şansı yakalıyorlar. Milli emlak uzmanı olma koşullarıysa, 2020’de yeniden düzenlenmiştir. Resmi gazetede Milli emlak uzmanı olmak için gereken öğrenim bilgilerine, yaş sınırını ve sınavla ilgili bilgilere detaylı ulaşabilirsiniz.

Milli Emlak Uzmanlığı Başvuru Şartları

Milli emlak uzmanı nasıl olur konusu hakkında bakanlığın açık kadrolar için belirttiği şartlar şu şekildedir:

  • İşletme, hukuk, mimarlık, iktisat, siyasal bilimler, fen ve edebiyat, mühendislik bölümleriyle YÖK’ün kabul ettiği öğrenim kurumlarından mezun olmak
  • 657’ de ki kanunda belirtilmiş olan genel şartları taşıyor olmak
  • Geçerliliği olan KPSS puanının, sınav duyurusunda belirlenmiş olan asgari puan türünü taşımak
  • Sınavın gerçekleşeceği senenin Ocak ayından itibaren 35 yaşını doldurmamak gerekiyor.

Başvuruda gerekenler;

Bakanlığa ait resmi internet sitesinde ki başvuru formunun fotoğraflı şekilde doldurulması, KPSS puanı, kişisel bilgiler, diploma belgesi olmalıdır. Aynı zamanda başvuruların, elektronik ortamda özgeçmiş ile birlikte gerçekleşmesi gerekiyor. Başvuru için bakanlık tarafından oluşturulmuş formda ki belgeler ve bilgiler, bakanlığın kendisi teyit ediyor.

Milli Emlak Uzmanı
Milli Emlak Uzmanı Nasıl Olunur

Milli Emlak Uzmanları Ne İş Yapar?

Milli emlak uzmanı nasıl olur sorusunu yanıtladıktan sonra sıra geldi onun görevlerini açıklamaya… Milli Emlak Genel Müdürlükleri’nde; uzman, muhasebe unvanları ile Milli emlak uzmanları görev yapıyorlar. Milli Emlak Genel Müdürlükleri’nde memur statüsünde görev yapıyorlar. 2020’de ki Milli emlak ve uzmanlık sınavında başarıya ulaşanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bağlı olduğu illerde bulunan Milli Emlak Genel Müdürlüklerine atanıyorlar. Atanan kişiler, uzman kadrosuyla görev yapmaya başlıyorlar. Fakat Milli emlak daire başkanlığının olmadığı illerde de, defterdarlığa bağlı şekilde çalışıyorlar. Milli Emlak uzmanlarının sorumlulukları ve görevleri, 2020 yönetmeliğinde ki gibi tekrar düzenlenmiştir.

Milli Emlak Uzmanlarının Görev Ve Sorumlulukları

Milli Emlak Uzmanlarının görevleri şu şekildedir:

Bakanlığın verdiği görevleri, eksiksiz şekilde yerine getirmek
Meslek alanında ki güncel haberleri sürekli takip etmek
Ar-Ge hizmetlerini, bakanlığın belirlediği görev alanının çerçevesinde yapmak
Uzman yardımcılarına da katkıda bulunmak
Mevzuat takiplerini yaparak, bununla alakalı olarak mevzuatı ilgilendiren çalışmalar yapmak
Yurt dışı ve yurt içi toplantılarıyla ilgili bilgi edinip, onlara eksiksiz katılmak

Milli Emlak Uzman yardımcılarının görevleri:

Mesleki alanda güncel bilgileri çok iyi bilmek
Çalıştıkları bölümle alakalı olarak gerekli bütün işlerde yardım etmek
Uzmanlarla beraber toplantılara katılmak
Araştırma, ön hazırlık, gider çalışmaları ve incelemeleri yapmak
Uzmanlar tarafından verilen görevleri yapmak

2020 Yılı Milli Emlak Uzmanlık Sınavları

Milli emlak uzmanı nasıl olur hususunda ki en önemli atılacak adım, 2 aşamadan oluşan sınava girmek olduğunu söyleyebiliriz. Sözlü ve yazılı olarak ayrılan bu sınavlar, ayrı ayrı değerlendiriliyor. Kpss puanı geçerliyse kişinin eğer, uzmanlık sınavı da değerlendirmeye alınıyor. Sınavın değerlendirilmesiyse, kurul tarafından oluyor. Adayların sınavda sorumlu olacakları konularsa, web sitesinde ki sınav duyusuyla ilgili bilgilerin bulunduğu alanda yer alıyor. Yazılı sınavda kişi, yeterli puanı alırsa o zaman sözlü sınava da girmeye hak kazanıyor. Sözlü sınavdan kişi geçerli puan alırsa, o zaman kurul tarafından atamayla ilgili işlemler başlatılıyor.
Yazılı Sınav:
Muhasebe grubunda: Genel muhasebe
Maliye grubunda: Maliye politikası ve kamu maliyesi
İktisat grubu: Makro iktisat ve mikro iktisat
Hukuk grubundaysa: Medeni hukuk, borçlar hukuku, anayasa hukuku, ticaret hukuku, ceza hukuku, idari yargı

Sözlü Sınav:
Milli emlak uzmanı olacak adaylarına sorular soruluyor. Adaylarda bu sorulara verdikleri cevaplarla kurulun kendileri hakkında olumlu mu olumsuz mu değerlendirme yapacağını belirliyorlar. Sözlü sınavı yapan kurul adayların; ikna kabiliyetine, özgüvenine, mesleğe uygun olup olmadığına ve genel kültürüne bakıyor. Sözlü sınav 100 tam puanın üzerinden değerlendiriliyor. Adayların sözlü sınavdan mutlaka minimum 70 puan almaları gerekiyor.

Milli Emlak Uzmanlığı Atamasında İstenen Belgeler

Milli emlak uzmanı nasıl olunur sorusunun ilk aşaması olan başvuruyu ve sınav kısımlarını bitirdikten sonra kişi başarılı olduğu takdirde şu belgeler atama için isteniyor:

4 tane vesikalık fotoğraf
Adlı sicil kaydının yazılı şekilde ki beyanı
Görevinde ki devamlılığı tehlike düşürmeyecek akıl hastalığının olmadığını belirten yazılı beyan
Erkek adayların askerlikle ilişinin olmadığını belirten yazılı beyan
Sınav sonucunun yazılı şekilde bildirildiği tarihin takibiyle 15 gün içinde Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekiyor.
Milli Emlak Uzmanlığı Yardımcılığında Atama
Sınavda başarılı olan adaylar, kendilerine belirtilen bildirimle ve tarihle birlikte yazılı başvuru yaparak sonrasında Milli emlak uzmanı yardımcısı olarak bakanlık kadrolara atıyor.

2020 Yılı Milli Emlak Uzman Maaşları

Son dönemlerde kamuya atanmak isteyenler, Milli emlak uzmanı nasıl olunur konusunu araştırmaya başladılar. Kendine bu mesleği uygun görenler, hemen çalışmalara başladılar. Popüler olan bu meslek çok araştırılmaya başlanınca doğal olarak maaşı da merak edilir oldu. 2020’de yetkililer tarafından belirtilen Milli emlak uzmanlığı maaşlarının, 5.050 TL olduğunu söyleyebiliriz. Her sene zam olan maaşlarda; 3 seneyi geçenlerin 5.050 TL’yi maaşları buluyor. 5.050 TL’yi kişinin hal edebilmesi için en az bu görevde 3 sene çalışması gerekiyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz