Ana Sayfa Sağlık Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir?

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir?

13
0
Propolis Faydaları Nelerdir?
Propolis Nedir?

Propolis ya da halk arasında bilinen adıyla arı zamkı, normal şartlar altında çok sık bulunan bir ürün değildir. Propolis, arıların yapraklardan, ağaç salgılarından, iğne yapraklara sahip ağaçlardan ve bitkilerin tomurcuklarından elde ettikleri reçineye benzeyen bir üründür.

Arılar hiçbir zaman bal üretirmiş gibi hızlı bir şekilde propolis üretemezler. Çünkü propolis, saydığımız ürünler ve arıların salgıladıkları enzimlerin birleşimiyle oluşmaktadır. Dolayısıyla, arı zamkı normal şartlar altında çok sık bulunan bir ürün değildir.

Bunun yanı sıra arı zamkının iyileştirici etkisi de göz önünde bulundurulmalıdır. Zira, geçmiş dönemlerde insanlar bu ürünü ilaç niyetine de kullanmaktaydı. Nitekim, şu anda da ürünümüz çoğunlukla sağlık için kullanılmakta. Propolis ürününün sağlık deposu olmasındaki en büyük neden ise şüphesiz içeriğindeki reçine, mineraller ve polenler diyebiliriz.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Şu anda propolis ürününün tanımlanmış onlarca faydası vardır. Fazla tüketimi ise vücutta zararlı bir etkiye sebep olabilir. Sonuç olarak her şeyin fazlası zarardır desek yanlış olmaz. Bunun yanında propolis ürününün en önemli kullanılma nedeni şüphesiz bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Yeterli ve dengeli propolis tüketimi sayesinde sizler de uzun seneler boyunca sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

İçeriğinde bulunan etanol ekstraktı sayesinde ise ürünün iltihap önleyici etkisi vardır. Dolayısıyla ürünümüz çeşitli pansumanlarda da kullanılabilir.  Bunun yanı sıra çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen kanseri durdurma etkisine sahiptir. Öyle ki, yeterli ve dengeli propolis kullanımı sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini engeller.

Dengeli arı zamkı kullanımı sayesinde ise dişleriniz bembeyaz bir görüntüye kavuşabilir. Bunun yanında ise propolis ürününün karaciğeri temizleme özelliği de mevcuttur.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Şu an tezgahlarda satışta olan propolis ürünü hemen hemen her formda bulunabilir. Lakin, propolis’in; suda çözünebilen damla, kapsül, tablet, şurup, sprey, krem ve toz formları daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra her bir propolis formunun kendine özgü iyileştirici etkisi vardır.

Kısacası kişi, iyileştirmek istediği bölgeye göre propolis formunu seçmelidir. Bu yapılırken de bilgili bir şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde farklı formların tüketimi işe yaramayabilir. Propolis formlarının çeşitli iyileştirici etkileri ise şu şekildedir:

  • Damla Propolis: boğaz enfeksiyonları ve ağız yaraları için tercih edilmektedir. Gargara yapılarak veya gıdalara damlatılarak tüketilebilir.
  • Tablet / Kapsül Propolis: Tablet ve kapsül propolis daha çok uyku problemlerinin giderilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılmaktadır.
  • Krem Propolis: Küçük yaraların iyileştirilmesi için kullanılmaktadır.
  • Toz Propolis: Toz propolis, vücut içerisindeki toksinleri atmaktadır. Yiyeceklerle birlikte tüketilebilir.

Propolis Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tabii ki her durumda olduğu gibi propolis kullanımında da dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde propolis’in kullanımı hiçbir işe yaramayabilir. Şüphesiz bunun da olmasını kimse istemez. Dolayısıyla, altta belirteceğimiz hususlara dikkat edilmesi son derece önemlidir. Propolis kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar ise şu şekildedir:

  • Propolis ürününün uzun süre kullanılması alerjik reaksiyonlara davetiye çıkarabilir.
  • Propolis asla yüksek miktarda tüketilmemelidir. Bilindiği üzere her şeyin fazlası zarardır.
  • Kronik rahatsızlığa sahip bireylerin propolis kullanımından önce hekimine danışması gereklidir.
  • Özellikle bal alerjisi bulunan kişilerin propolis kullanmaması önerilmektedir.
  • Gebe ya da emziren annelerin kullanımdan önce hekimine danışması kendileri için iyi olacaktır.
  • Sık bir şekilde alkol kullanan kişilerin propolis kullanması önerilmez.

Propolis kullanmak isteyenler de ayrıca bu hususlara dikkat etmelidirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz