Ana Sayfa Nedir Site Haritası Nedir?

Site Haritası Nedir?

6
0
Site haritası nedir
Site haritası sitemap nedir

İngilizce ’de Sitemap olarak adlandırılan Site haritası; videolar, sitede sayfaları ve dosyalar arasında olan ilişkilerde ki bilgileri sağlayan dosyalardır… Örneğin, Google tarzı arama motorlarında sitenin detaylı şekilde taranabilmesi için dosyanın okunmasını sağlıyor. Site haritası, sitelerde ki önem arz eden dosyalarla, sayfaları Google’a bildirerek dosyalarında detaylı olarak bilgilere dökülmesini sağlıyor. Ayrıca sayfalar açısından sayfanın öncelikle en sonda ki güncelleme zamanları, sayfaların hangi sıklıkla değişme gösterdiğiyle birlikte sayfanın seçenek dil sürümleri de önem kazanıyor.

Site Haritası Ne Gibi Öneme Sahiptir?

Oluşturulan sitelerin çoğunun analizinde aslında, site haritası yok… Tabi ki bu durumda önem arz eden eksikliktir diyebiliriz. Amatör internet sitesinden tutun da en iyisine kadar çok sayıda ki web sitelerinde, site haritası konusu arka plana atılabiliyor. Site haritası aslında, arama motorlarında yer alan sayfalarla birlikte bu sayfalar ile yapılan değişikliklerin Google’a bildirilmesini sağlıyor. Belirtilen bildirme yöntemiyle birlikte Google, sitede ki zor keşfedilebilecek sayfaları bularak onları arama sonuçlarıyla listeliyor. Araştırmalara göre de, sitede bulunan sayfalarında %78’ ide ilk etapta site haritasında yer alıyor.

Site Haritası İçeriğinde Neler Var?

Site haritası içerisine; kategorilerin, sayfaların, videoların ve görsel dosyaların URL’lelerini koymak mümkündür… Burada ki en önemli nokta, her sitenin haritasının farklı olmasıdır. Bütün dosyaların aslında hazırlanma mantığı aynıdır diyebiliriz.

Site Haritalarının Oluşumları Nasıldır?

İlk olarak site haritası oluşturabilmek için; sitenin hangi sayfasının Google üzerinden taranacağına karar vermek gerekiyor. Arkasından da, kullanılmak istenen site haritasının biçimi seçilmesi gerekiyor. Site haritalarını manuel tarzda kendinizde oluşturabildiğiniz gibi birde size özel oluşturulacak araçlardan da ayrıyeten seçmeniz mümkün olur.

Robots.txt dosyasına site haritanızı ekleyip, Search Console üzerinden de gönderip Google aracılığıyla da kullanılmasını mümkündür sağlamanız.

Sitemap Nedir
Sitemap Nedir?

Google’ın Önerdiği Site Haritası Oluşturucuları Nelerdir?

 • SitemapDoc
 • XML-Sitemaps Generator
 • AutoMapIt
 • SitemapSubmit
 • Autositemap
 • SeoUtility Sitemap Generator
 • ROR Sitemap Generator

Site Haritasını Oluştururken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

 

 • Site haritası oluşumunda öncelikle, URL’leleri düzgün olarak kullanmak gerekiyor. Google’ın URL’leri sizin listelemenize bağlı olarak taranıyor.
 • Sayısal ve Latin alfabeleriyle dosyayı oluşturmalısınız.
 • Eğer 1’den çok dil seçenekleri mevcutsa, her birine çeşitli URL oluşturmalısınız. Ayrıca Hreflang açıklamalarını da kullanmalısınız. Bu konuyla ilgili Google ait sayfalardan destek almanız mümkündür…
 • Site haritaları da 50.000 ve üzeri URL içermemesi gerekiyor. Ayrıca sıkıştırılan haliyle de, 10 MB’dan mutlaka çok büyük olması gerekiyor.
 • Bir sayfa için masaüstü, mobil sürümlerinde farklı URL’ler de varsa, o zaman site haritasında sadece tek sürüm işaret edilmelidir.
 • Dosyaları da mutlaka UTF 8 şeklinde kodlamak gerekiyor.

Site Haritasına Niçin İhtiyaç Duyulur?

Site sayfaları eğer doğru şekilde bağlanırsa, o zaman Google sitenin de büyük bir çoğunluğunu keşfeder. Site haritası, çok büyük, karmaşık ya da uzmanlaşan dosyaları tarayarak iyileştirir.

 • Siteniz çok büyük olduysa: Google arama motorlarında ki bir takım yeni ya da kısa zamanda güncellenen sayfaları tarayıp atlamasını sağlıyor.
 • Siteniz yeni olup birde sitenize verilmiş olan harici bağlantı sayıları da azsa: En başta Googlebot ile birlikte başka arama motorlarında ki bağlantıların izlenmesi ile beraber sayfanın birinden diğerine geçirilip web’in de taranmasını sağlanmalıdır. Böylelikle Google, diğer sitelerde sayfalarınızla bağlantı oluşturmuyorsa o zaman sayfalarınızda kolaylıkla keşfedilir.
 • Siteniz başka sayfalara göre yalıtılmış ya da birbiriyle çok bağlantı kurmayan ve büyük sayılarda içerik sayfalarından arşiv oluşturduysa: Sitenizde ki sayfalar eğer birbirlerine doğal olarak başvuruda bulunmuyorlarsa böylelikle Google sayfanızı atlamadan site haritasında mutlaka listelemesi lazımdır…
 • Siteniz eğer zenginleştirilmiş diğer medya içerikleriyle donatıldıysa: Şöyle ki; Google platformunda ki haberleri, resimleri ve videoları gösteriyorsa işte o zaman da Google’da ki uygun site haritalarının ek bilgileri de dikkate alınması gerekiyor.

Site Haritasını Kimler Kullanması Gerekiyor?

Öncelikle belirtmeliyiz ki, tüm web sitelerinde site haritasını kullanmaya gerek yoktur. RSS kullanılarak çeşitli adlarla sitemap işlemleri uygulanır. Ancak web siteniz büyükse ya da içeriği devamlı değişiyorsa, o zaman site haritası kesinlikle kullanılmalıdır.

Web sitenizi eğer ki yeni yeni oluşturmuşsanız, site haritasını da kullanarak arama motorlarında kolayca gözükmeyi sağlayabilirsiniz. Site haritası oluşturduğunuz takdirde, siteniz için çok sayıda fayda sağlamış olursunuz. Saas uygulamalarında, tek sayfalık sitelerde ve portföy sitelerindeyse dite haritaları kullanmaya asla gerek yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz