Ana Sayfa Bilim Starlink Nedir? Ne İşe Yarar? Starlink Uydu İnterneti Nasıl Çalışır?

Starlink Nedir? Ne İşe Yarar? Starlink Uydu İnterneti Nasıl Çalışır?

107
0
Starlink Nasıl Çalışır?

Amerikan Uydu şirketi olarak dünya genelinde nam salmış olan SpaceX tarafından hayata geçirilen Starlink, bir tür uydu internet erişim projesi olarak bilinmektedir. Uydu takım yıldızı olarak da ifade edebilmenin mümkün olduğu Starlink, yer istasyonları ile bağlantılı olarak faaliyet gösterecek ve seri üretimi gerçekleştirilen yüzlerce küçük uydunun bir araya gelmesi ile ortaya çıkacak olan bir projedir. Firma proje kapsamında yerleştirdiği ve yerleştirmeyi planladığı uydularının bir kısmını bilim ve keşif gibi konularda kullanmayı düşünmekte, bir kısmını ise ordular için belli bir ücret karşılığında tahsis etmeyi planlamaktadır.

Starlink Projesi Nedir? Ne Gibi Bir Amaç Taşımaktadır?

Starlink, Amerika merkezli uydu şirketi SpaceX tarafından hayata geçirilmek üzere çalışmalarının sürdürüldüğü bir proje olarak bilinmektedir. Uydu internet erişimini sağlayabilmek adına geliştirilen bu proje, bir çeşit takım yıldızından meydana gelmektedir. Elon Musk bünyesindeki şirket tarafından geçtiğimiz aylarda uzaya gönderilen uydulardan oluşan Starlink Projesi, dünya üzerindeki hemen hemen her internet kullanıcısı için en ulaşılmadık noktalarda dahi kablolara gerek olmadan uydu üzerinden hızlı ve çok daha az masraflı bir internet kullanımı sağlamayı amaçlamaktadır.

SpaceX şirketinin CEO’su Musk tarafından proje ile alakalı yapılan araştırmalara göre, Starlink uyduları sayesinde şimdiye kadar ilk defa test edilen birçok teknoloji mevcut bulunurken, aynı zamanda bu uyduların her birinin kullanımı da mümkün olmayabilir. Ayrıca yine Elon Musk tarafından verilen bilgilere göre dünyanın en alçak yörüngelerine dahi 4 bini aşkın uydu konuşlandırılacak olup bu sayede Afrika’nın en ücra köşelerinde bile hızlı ve az maliyetli bir internet kullanımı sunulabilecek.

Starlink Nedir?
Starlink Nedir?

Starlink Uydu İnterneti Nasıl Çalışır?

Starlink uydu interneti geçtiğimiz aylarda Türkiye’den de görülen ve UFO olduğu düşünülen gökyüzündeki parlak ışıklardan sonra gündemi oldukça meşgul eden konulardan biridir. 22 Nisan’da SpaceX’in göndermiş olduğu uydular ile ortaya çıkan bu uydu interneti projesinin nasıl çalıştığı da ayrı bir merak konusu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Starlink uydu interneti projesi on binlerce uydu sayesinde oldukça yüksek bir hızda internet kullanımı sağlayabilecek. Yakın yörüngede 8 bin olarak planlanan uyduların sayısının uzun vadede 42 bine tamamlanması planlanırken, yer yüzündeki çanaklar ve alıcılar ile bağlantılı olarak çalışacak olan uydular yüksek standartlarda bir hizmet sağlayacak. Projenin  en geç 2021 yılı ortalarında tamamlanacağı ve 1500 uyduluk bir sistem ile hizmet vermeye başlayacağı düşünülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz