Ana Sayfa Nedir Turkuaz Taşı (Firuze Taşı) Nedir?

Turkuaz Taşı (Firuze Taşı) Nedir?

18
0
Turkuaz Taşı Özellikleri Nelerdir?
Turkuaz Taşı Nedir?

Göz kamaştırıcı rengi ve güzelliğiyle her dönemin en fazla ilgi çekip merak konusu olan Turkuaz taşı, bir diğer adı ile Firuze taşı geçmiş dönemlerden beri pek çok efsanelere ve batıl inançlara konu olmuş bir taş olmuştur Peki, kendinden bu kadar söz ettiren ve her dönemin gözdesi olan Turkuaz taşı nedir? Hangi özellikleri içerir?

Turkuaz Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bilinen tarihi Aztek uygarlığına kadar dayanan ve Antik mısır ile Orta Asya Türkleri tarafından da sıkça kullanılan Turkuaz taşı nedir? Genellikle Afganistan, İran, İsrail, Tibet gibi bölgelerde rastlanılan, saydam bir yapıdan uzak mavi ile yeşil rengin karışımından oluşan, yer yer üzerinde siyah çizgilerde bulunan parlak fakat opak yapıdaki taşlardır. Taşın en kıymetli olan türü ise içinde siyah çizgi ve damar bulundurmayanlarıdır.

Türkler tarafından özellikle savaşa giderken ve günlük hayat içinde de sık kullanılmasından dolayı taşa verilen bir diğer isim “ Türk Taşı” dır. Türkler; gökyüzünü temsil eden mavi ve tabiatı temsil eden yeşil rengi bir arada içinde barındırdığı için ruhun ve dünyanın birleşimini ifade ettiğini düşünüp bu taşın şans ve uğur getirdiğine inanırlardı. Bu yüzden savaşa giderken savaş aletlerinin bir ucunda mutlaka turkuaz taşı bulunmasına dikkat ederlerdi.

Bu Yazımızda Dikkatinizi Çekebilir: Kuvars Taşı Nedir?

Günümüzde de bu taşı üzerinde taşıyan kişiye şans, uğur ve sağlık getirileceğine inanç büyüktür. Hem geçmişten günümüze dayanan bu inanç, hem de taşın sertlik derecesinin 5-6 olup işlenmeye müsait oluşundan dolayı, sıklıkla takı ve mücevher yapımında kullanılır. Manevi etkisi çok fazla olan bu taş maalesef istismara uğratılmakta. Kendisine çok benzeyen “Havlit” taşı, piyasada Turkuaz taşı olarak kötü niyetli kişilerce satışa sunulmakta.

Turkuaz (Firuze) Taşı İle İlgili İnançlar

Psikolojik tesiri yüksek olan Turkuaz taşının öncelikle şans ve uğur getirdiğine inanıldığı gibi buna benzer pek çok olumlu özellik de vardır. Bunlar arasında ilk akla gelenleri ise şöyledir;  Turkuaz taşını üzerinde taşıyan kişini her türlü nazardan korunduğu, sağlık durumunu (özellikle kemik ve kalp) olumlu etkilediği düşünülür bunun yanı sıra zihinde sakinliğe neden olduğu ve beden çakralarını açtığı da yaygın bir inanıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz